Baranya megyében lévő horgászható-, horgász szervezetek és egyéb hasznosítók által kezelt vízterületek több mint 2.500-2.700 ha területen adnak lehetőséget a horgászatra.
Ezeknek a vízterületeknek a hasznosítók szerinti megoszlása a következő:
- Horgász Szövetség 1900 ha
- Egyesületi vizek 550 ha
- Egyéb 250 ha
A megyében lévő egyesületi hasznosítású vízterületek száma 57, ezen belül 13 holtág (Dráva, Duna), és 44 mesterséges, elsősorban völgyzárógátas tó található. A Szövetség hasznosításában két völgyzárógátas tó (Pécsi tó, Kovácsszénájai tó), és két folyó (Duna, Dráva) található. A holtágak egy része valamint a Duna-, és Dráva folyó, a Duna Dráva Nemzeti Park területén található, gyönyörű természeti környezetben.
A horgászvizek vízminősége halas szempontból jó, a holtágaknál az eutrofizáció miatt a nyári hónapokban előfordulhat oxigénhiány, algásodás, túlzott mértékű vízinövényesedés. Itt fokozott mértékű a feltöltődés, amely a holtágak megnyitásával az élővíz felé lassíthatná ezt a folyamatot.
A kisebb mesterséges tavak, tározók halállománya elsősorban a horgászatilag kedvelt halfajokból tevődik össze, általában nem jellemzi olyan változatosság, mint a holtágak, folyók és nagyobb tavak halfaunáját. A megyében lévő kisebb vízfolyások, csatornák, patakok halállományát, a bennük lévő víz mennyisége erősen lehatárolja. Némely vízfolyások szennyezetnek mondhatók, mivel ipari létesítmények, szennyvíztisztítók elfolyó vizének befogadói (Fekete víz, Gyöngyös patak, Pécsi víz stb.) Ezeken a vízfolyásokon nincs olyan jellegű halgazdálkodás, mint az állóvizeknél, halállományuk nem fajgazdag (ezüstkárász, domolykó, törpeharcsa, csuka, stb.).
|