
Vizes élőhely fejlesztés a Boros-Dráva holtágon
A Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetsége a „Boros-Dráva és Aljmaski rit mellékágak ökológiai revitalizációja a vizes élőhelyek megújítása, a biológiai sokféleség és a horgászturizmus lehetőségeinek növelése céljából” elnevezésű, Magyarország-Horvátország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében, a projektben résztvevő magyar partnerrel – Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal –komoly fejlesztéseket hajtott végre a Boros-Dráva holtágon. A Szövetség halgazdálkodási hasznosításában lévő vízterület általános problémája, hogy a mederben lerakódott nagy mennyiségű, szerves anyagban gazdag üledék a vízminőségre kedvezőtlenül hatott. Az eutrofizáció előrehaladott állapotban volt, ami gátolta a halgazdálkodási hasznosítást, halélettani szempontból kedvezőtlen folyamatokat generált. A projekt keretében ennek az iszapnak a jelentős része eltávolításra került, így a szabad vízfelület növekedésével a vízminőség javulása várható. A projekt további célja a horgászturizmus fejlesztése, ezért 11 új horgászstég építésére is sor került. A mederkotrási munkákkal összehangoltan a projekt részeként őshonos halak kihelyezése is történt. A holtágra jellemző őshonos halak közül halgazdálkodási hasznosítóként 1200 kg kétnyaras pikkelyes ponty, 1200 kg háromnyaras pikkelyes ponty, 200 kg compó, 300 kg csuka került a vízbe. Ezt megelőzően halkutatás keretében felmérésre került a halállomány, majd a kihelyezést követően újra állományfelmérés történt. A kutatások jól kimutatták a kihelyezések fontosságát és pozitív hatását.
A Horgász Egyesületek Baranya megyei Szövetsége a projekt részeként 2018. június 15-én 50 gyermek részére ismeretterjesztő programot szervezett az Ős-Dráva Látogatóközpontban, aminek keretében bepillantást nyerhettek a vízi és vízparti élővilág „működésébe”, szemléletes bemutatót kaptak többek közt a halkról is. A holtág partján található tanösvényt végigjárva megismerhették a régi tájhasználat, a folyószabályozás, valamint a rehabilitáció és a revitalizáció lehetőségeit. A program, egy a Dráva folyón tartott hajózással zárult.
A cikk az Interreg V-A Hungary-Croatia Co-operation Programme 2014-2020, HUHR/1601/2.2.1/0016. számú pályázat támogatásával valósult meg. Az írásban megjelent tartalomért kizárólag a Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetsége a felelős, és az semmilyen körülmények között sem tekinthető az Európai Unió vagy az Irányító Hatóság álláspontjának.

|